ośrodek kultury i biblioteki w moszczenicy

Ośrodek Kultury i Biblioteki włączył się w realizację akcji społeczno - edukacyjnej Żonkile 2022,  organizatorem której  jest Muzeum Historii Żydów Polskich - POLIN.

Corocznej akcji towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla rolę wspólnoty, znaczenie solidarności i ideę porozumienia ponad podziałami.

Na spotkanie zaproszeni zostali uczniowie z klasy trzeciej szkoły podstawowej z wychowawczynią.

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzieli się czym jest getto, kim byli Irena Sendlerowa i Marek Edelman, a także jaka jest geneza akcji Żonkile.

Poza informacjami o powstaniu w getcie warszawskim, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się te dotyczące kultury żydowskiej. Dzieci poznały określenia: synagoga, kirkut, macewa. Zostały zachęcone do odwiedzenia Bobowej i Biecza, ponieważ w tych miejscowościach znajduje się najwięcej pamiątek po Żydach mieszkających tam przed II wojną światową. W Bieczu można zwiedzić wystawę "Żydzi Biecza - historia i zagłada", która mieści się w podziemiach dawnych żydowskich synagog. W Bobowej natomiast godną polecenia jest barokowa XVIII- wieczna synagoga, żydowski cmentarz - kirkut i ekspozycja "Okruchy pamięci". Wystawa ta to zbiór pamiątek, które zgromadził lokalny pasjonat kultury żydowskiej Aleksander Gucwa.

Gorlice również pamiętają o Żydach, którzy przed wojną stanowili połowę mieszkańców miasta.  Dla ich upamiętnienia powstał pomnik - Sidur Przechodniów, w formie Gwiazdy Dawida z umieszczonymi na jej ścianach macewami. Obejrzeć go można jadąc ulicą Stróżowską, w kierunku centrum Gorlic, w sąsiedztwie żydowskiego cmentarza.

Duże wrażenie na uczniach wywarł czytany fragment książki "Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945". Opowiada on między innymi o tym, w jaki sposób jedna z rodzin z Moszczenicy, z narażeniem własnego życia, ukrywała rodzinę żydowską.

Na zakończenie każdy uczestnik samodzielnie wykonał papierowego żonkila, który jest symbolem zbiorowej pamięci. Mamy nadzieję, ży była to ciekawa lekcja biblioteczna.

 

Image
Image
Image
Image
Image

Kalendarz wydarzeń

sierpień 2022
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4